Gelin kuşağı bağlama geleneği; gelin evden ayrılırken abisinin beline kırmızı bir kuşak bağlaması ve bunun gelinin bekaretini simgelemesidir. Şimdi modern gelinler kırmızı kuşak bağlama adetinden uzaklaşıyor olsalar da gelin kuşağının farklı yorumlarıyla gelinlik aksesuarlarını tamamlıyorlar. Düğün aksesuarlarının vazgeçilmezlerinden olan kuşaklar gelinlerin belinin inceliğini vurgulayarak onlara zarif bir görüntü katıyor.

Renkli Kuşaklar

Gelinin beline kırmızı bir kuşak bağlama adeti çok eskilere dayanıyor olsa da artık modern ve yaratıcı gelinler kuşaklarda sadece kırmızıyı değil, düğün temalarına uygun seçimlere göre her renk gelin kuşağını tercih edebiliyorlar. Gelin kuşaklarında en çok tercih edilen kumaş her zaman saten. Ama toz pembe bir tülden şık gelin kuşakları bağlayan gelinler de var.

Taşlı Kemerler

Renkli kuşaklardan sonra en çok tercih edilen gelin aksesuarı taşlı ve gösterişli kemerler. Ama bu kemerler zaten kendileri çok gösterişli olduğundan gösterişli bir gelinlikle kullanmanızı önermiyoruz. Parıltılı taşlar, metal işlemeler ve büyük pullardan oluşan bu kemerler sade bir gelinliğin üstünde çok hoş duracaktır. Ama gelin kemerinizin gelin aksesuarlarınızla da uyumlu olduğundan emin olun.

Korseler

Korseli gelinlikler belinizi daha ince göstermenin en kolay yolu. Sıkı bir şekilde bele outran korselerin bitiminden sarkan kabarık etekler sanki gelinlikte kuşak varmış gibi bir algı oluşturur ve belinizi olduğundan daha ince gösterir. Ayrıca korseli gelinliğinizi de farklı kuşak ve kemerlerle süsleyerek giyinebilirsiniz. Viktoryan döneme ait arkası çapraz bağlamalı, korseli gelinlik modelleri de bu tarzdan hoşlanan gelinler için bir seçenek.

Fiyonklar ve Çiçekler

Son olarak gelinlikte çok sık kullanılan diğer kuşak çeşitleri de fiyonklar ve büyük kumaş çiçekler. Belinize tutturacağınız tülden yapılmış büyük bir gül veya kocaman bir fiyonk ile hem gelinliğinize renk katabilir hem de belinizin daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu süslemeleri yine belinizi saran saten bir kuşağın üstüne de takabilirsiniz.

198 defa okundu.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>